Bezpłatne banki zdjęć

bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

123rf.com

Odwieczny problem wszystkich marketingowców, prowadzących fanpejdże na Facebooku, blogerów i ogólnie osób, które zajmują się tworzeniem treści do Internetu: zdjęcia. Czym zilustrować wpis albo post, jeśli nie dysponujemy własnymi fotografiami? Dzisiaj krótki przegląd najpopularniejszych bezpłatnych banków zdjęć, które mogą przyjść nam z pomocą.

Na początek kilka uwag  dot. praw autorskich.

Kiedy możemy wykorzystać cudze zdjęcie?

Sytuacja 1/ Jeżeli ktoś robił zdjęcie na nasze zlecenie i mamy na to dowód w postaci umowy/porozumienia/innej prawnie określonej formy współpracy – jako źródło możemy napisać “źródło własne/materiały własne” (opcja wygodna) lub/i nazwisko autora zdjęcia (opcja trudniejsza). Nie musimy wówczas pytać o zgodę na publikację zdjęcia, powinniśmy jednak zapytać, czy autor chce, by jego zdjęcie było podpisane nazwiskiem.

Sytuacja 2/ Jeżeli ktoś nieodpłatnie udostępnił nam własne zdjęcie ze swej dobrej woli – najlepiej mieć to na piśmie (!), zdjęcia podpisujemy nazwiskiem autora. Należy zwrócić uwagę, czy osoba udostępniła zdjęcie do wykorzystania ogólnego, czy (i tak będzie zazwyczaj) do konkretnego celu (np. ilustracji pojedynczego artykułu). W tym drugim przypadku każdorazowo, gdy chcemy skorzystać ze zdjęcia, ponownie pytamy o zgodę!

Sytuacja 3/ Jeżeli chcemy wykorzystać obraz, który znaleźliśmy w Internecie – sprawdzamy, czy przy obrazie jest informacja o licencji na udostępnianie. Jeżeli nie ma – patrzymy na stopkę strony, najczęściej widzimy tam “Wszelkie prawa zastrzeżone” – i zostawiamy taki obraz w spokoju. Jeżeli jest informacja o innej licencji bezpośrednio przy obrazie (patrz stocki ze zdjęciami typu Flickr czy Freeimages.com), trzeba się do niej zastosować: najczęściej powiadomić autora o wykorzystaniu zdjęcia, umieścić jego nazwisko lub źródło, z którego się je wzięło, lub nie używać zdjęcia wcale – zależy od typu licencji.

Typy licencji

Standardowa – czyli powszechnie znane “All rights reserved” (patrz wyżej).

Creative Commons – czyli “Some rights reserved”. Twórca zachowuje prawa autorskie do swoich zdjęć, jednocześnie umożliwiając innym osobom ich rozpowszechnianie i wykorzystywanie. Są różne rodzaje licencji CC, m.in. CC BY (uznanie autorstwa) – możesz kopiować i rozpowszechniać utwór w dowolnym medium i formacie dla dowolnego celu, także komercyjnego, a licencjodawca nie może odwołać udzielonych praw, o ile są przestrzegane warunki licencji – czyli każdorazowo podajesz imię i nazwisko autora utworu.

Więcej o licencjach CC w Polsce znajdziesz tutaj

W niektórych krajach funkcjonuje także licencja CC0 (Creative Commons Zero), która pozwala autorowi na zrzeczenie się całości praw autorskich do utworu i powoduje jego przejście do domeny publicznej. Tym samym można wykorzystywać dany utwór/ zdjęcie dla dowolnych celów, nawet bez podawania danych autora. Polskie prawo nie przewiduje jednak możliwości zrzeczenia się autorskich praw osobistych.

bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

Avopix.com

Bezpłatne banki zdjęć

Wybrałam najciekawsze i takie, które przydają mi się w codziennej pracy.

 • Avopix.com – dużo zdjęć na licencji CC0 (public domain) do użytku osobistego i komercyjnego.
 • Pixabay.com – dobrej jakości zdjęcia bez żadnych ograniczeń (public domain).
 • Alegri Photos – niezbyt duży wybór, ale może się przydać w potrzebie.
 • Publicdomainpictures.net – w mniejszym formacie (wystarczającym do użytku w sieci) za darmo, większe formaty płatne.
 • Freeimages.com – spory wybór darmowych zdjęć pogrupowanych w kategorie.
 • Gratisography – zdjęcia wysokiej jakości, nadające się do projektów materiałów drukowanych.
 • Magdeleine.co – fotografie uporządkowane kolorystycznie; serwis podpowiada też, jakie kolory pasują do danego zdjęcia.
 • Foter.com – spory wybór zdjęć w domenie publicznej.
 • Albumarium.com – dobrej jakości zdjęcia uporządkowane w albumy.
bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

Magdeleine.co

 • Picjumbo – dobra jakość zdjęć.
 • Skuawk.com – jeśli szukacie artystycznych ujęć w wysokiej rozdzielczości.
 • Unsplash.com – też dużo artystycznych, hipsterskich kadrów dobrej jakości.
 • Tookapic.com – zdjęcia darmowe i płatne.
bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

Skuawk.com

Warto oczywiście pamiętać o Flickrze i wyszukiwarce Google Grafika, gdzie w ustawieniach zaawansowanego wyszukiwania możemy wybrać odpowiedni typ licencji.

bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

Wyszukiwanie zaawansowane na Flickrze.

 

bezpłatne banki zdjęć, banki zdjęć, darmowe zdjęcia

Google pozwala sortować zdjęcia wg praw do użytkowania.

A Wy z jakich banków zdjęć korzystacie?

2 thoughts on “Bezpłatne banki zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *