Przydatne narzędzia online

Successful businesswoman with an e-business working from an office at home telemarketing and taking orders over the phone or consulting with clients, high angle view

Dzisiaj kilka słów o narzędziach, które przydadzą się każdemu, kto zajmuje się marketingiem internetowym. Wszystkie przetestowane i używane przeze mnie w codziennej pracy, wszystkie dostępne online i – zazwyczaj w podstawowej wersji – bezpłatne. Podzieliłam je na kilka grup.

Organizacja pracy

Trello

Prosta tablica do organizacji zadań. Może służyć zarówno do zarządzania pracą własną, jak i zespołu. Wersja darmowa pozwala na dodawanie do zadań opisów, terminów, etykiet, załączników oraz przypisywanie osób odpowiedzialnych za realizację. Każdy użytkownik może dodawać komentarze. Żeby korzystać z Trello, wystarczy mieć konto na Gmailu albo zarejestrować się na stronie trello.com.

Asana

Działa na bardzo podobnej zasadzie, co Trello, tylko ma ładniejszy design. Moim zdaniem jest też nieco mniej intuicyjna, ale  za to pozwala np. na tworzenie złożonych projektów, w ramach których możemy wyróżnić poszczególne zadania, które przypiszemy różnym osobom. Sprawdza się przy zarządzaniu większymi, bardziej skomplikowanymi projektami. Warto na samym początku wyłączyć powiadomienia mailowe, bo inaczej Asana zasypie nas i naszych współpracowników gradem wiadomości. Logowanie i rejestracja na asana.com. Co ciekawe, jeśli podamy przy rejestracji służbowy adres, Asana automatycznie połączy nas z kolegami z firmy.

Grafika

Canva

Chyba najpopularniejszy i najłatwiejszy w obsłudze program do przygotowywania prostych grafik. W Canvie dzięki gotowym szablonom i wymiarom obrazków można szybko i sprawnie przygotować cover na Facebooka, zaproszenie na ślub, nagłówek bloga, plakat, wizytówkę i milion innych rzeczy. Nie trzeba znać żadnych programów graficznych, bo pasek narzędzi jest maksymalnie uproszczony i bardzo intuicyjny. Canva dostępna jest po zalogowaniu za darmo, swoje projekty możemy pobierać w jpg, png i pdf oraz udostępniać bezpośrednio ze strony Canvy. Płatne są natomiast niektóre szablony czy czcionki.

BeFunky

Minusem Canvy jest to, że – ponieważ opieramy się tam na szablonach – jesteśmy przez nie w pewien sposób ograniczeni. Jeśli korzystamy np. z gotowego tła, nie możemy zmienić wymiarów grafiki ani jej kształtu. Dlatego gdy dysponujemy własnymi zdjęciami, przy ich obróbce bardziej sprawdza się BeFunky. Daje o wiele więcej możliwości edycji zdjęć (praktycznie podobnie jak Photoshop), ale jest dużo prostszy w obsłudze. Ja szczególnie lubię dostępne tu efekty i filtry, bo pozwalają jednym kliknięciem zmienić zwykłe zdjęcie w coś naprawdę przykuwającego wzrok.

Przykład poniżej. Zapomnicie o filtrach z Instagrama:)

Dunnnk

Świetne narzędzie do tworzenia mockupów stron internetowych. Zupełnie za darmo i bez dopasowywania czegokolwiek umożliwia zrobienie i pobranie mockupa o szerokości prawie 2000 px. Niestety, nie ma zbyt dużego wyboru zdjęć urządzeń, na których możemy zaprezentować swoje projekty. Dostępne online tutaj.

Place it

Jak wyżej, czyli też onlinowe narzędzie do tworzenia mockupów, z tym że mamy dużo większy wybór zdjęć i urządzeń. Minusy: w wersji darmowej możemy pobrać mockupy o szerokości 400 px, co zazwyczaj jest niewystarczające, żeby zaprezentować projekt klientowi, strona Place it lubi się zawieszać, no i musimy uważać na proporcje wczytywanych obrazków, bo Place it nie dopasowuje ich tak dobrze jak Dunnnk.

We Transfer

Chyba nie muszę mówić, co to, bo wszyscy znają i korzystają. Doskonały sposób na przekazywanie innym ciężkich plików lub folderów. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli nie pobierzemy pliku w wyznaczonym czasie (ok. 2 tygodni), zniknie on w mrokach sieci. We Transfer.

Strony internetowe

Landingi.pl

Polskie narzędzie do tworzenia landing page, czyli długich, rozwijanych stron bez zakładek. Przydaje się zwłaszcza w przypadku wydarzeń sezonowych, trwających krótko, np. miesiąc w roku, wyprzedaży albo promocji nowych produktów. Przez pierwsze 30 dni mamy dostęp za darmo, później musimy opłacić abonament. Ceny zaczynają się od 99 zł/ mc. Pracujemy w oparciu o dostępne szablony, możemy je jednak całkowicie zmodyfikować wg swoich potrzeb. Gotową stronę można przekierować na wskazaną domenę. Sprawdźcie tutaj: landingi.pl. Poniżej przykład strony wykonanej za pomocą tego narzędzia.

Soovle

Fajne narzędzie do wyszukiwania słów i fraz, jakich mogą używać nasi potencjalni klienci, przeglądając Internet. Gdy zaczniemy wpisywać interesującą nas frazę, Soovle wyświetli podpowiedzi, które Google i inne serwisy podsuwają w chwili gdy użytkownik zaczyna wpisywać w wyszukiwarce treść swojego zapytania.

Kopia (2) 39663683_xxl

Übersuggest

Wyszukiwarka słów kluczowych. Po wpisaniu słowa/ frazy wyświetla podobne słowa kluczowe. Można je zobaczyć w formie listy albo chmury tagów, dla każdego słowa Übersuggest pokazuje też wykres z Google trends.

Prezentacje

Prezi

Etap fascynacji Prezi mam już dawno za sobą, obecnie wydaje mi się, że przy prezentacjach, zwł. tych z ofertą dla klienta, lepiej polegać na starym dobrym Power Poincie, bo jest mniejsza szansa, że coś się wysypie albo nie wyświetli. Jednak jeśli macie do zrobienia prezentację na zajęcia z poetyki języka staropolskiego, którą w dodatku musicie przygotować w kilkuosobowej grupie, Prezi sprawdzi się doskonale. Wykładowca będzie zadowolony, a Wy – dzięki temu, że prezentacja zapisuje się w chmurze – będziecie mogli na bieżąco widzieć zmiany wprowadzane przez innych użytkowników.

Vector set of flat digital marketing icons. Icon pack includes following themes - pay per click, video marketing, blog management, email marketing, promotion, news, keywording, SEO, mobile marketing

PowToon

Gratka dla miłośników ruchomych obrazków i animacji. Jeśli macie dosyć nudnych plansz i chcecie ożywić swoje wystąpienie i przykuć uwagę odbiorców, PowToon będzie dobrym wyborem. Umożliwia szybkie stworzenie ruchomej prezentacji bez posiadania znajomości programów do animacji czy montażu filmów. Mamy tu bazę elementów takich jak postacie, czcionki czy ikony, z których możemy korzystać. Niestety, w darmowej wersji na prezentacji pozostaje logo PowToon, aby używać go profesjonalnie, trzeba więc wykupić subskrypcję. Minusem jest też to, że spora część szablonów jest dosyć infantylna.

Vector set of flat digital marketing icons. Icon pack includes following themes - pay per click, video marketing, blog management, email marketing, promotion, news, keywording, SEO, mobile marketing

Inne

Bitly

Proste i bardzo przydatne narzędzie do skracania linków, szczególnie na potrzeby wpisów na Twitterze, gdzie mamy ograniczenie ilości znaków, Facebooku oraz w innych kanałach social media, jeśli chcemy się pozbyć długich linków. Bitly.

Dropbox

Coś więcej niż We Transfer. Pozwala na przechowywanie dużych plików w chmurze. W ten sposób można np. stworzyć swoje portfolio (jeśli nie mamy jeszcze swojej strony WWW). Aby ktoś mógł je przejrzeć, wystarczy, że wyślemy mu link (plik może zobaczyć także osoba, która nie ma konta na Dropboxie). Z Dropboxa można korzystać poprzez przeglądarkę albo bezpośrednio z komputera (po pobraniu programu na komputer, aby jakiś plik został dodany do naszej chmury, wystarczy przeciągnać go do folderu “Dropbox”).

Wordroid

Na pewno znacie to uczucie, kiedy głowicie się nad nazwą projektu, tytułem bloga albo (jak ja ostatnio:) nazwą firmy i nic nie przychodzi wam do głowy. Wordroid to fajne rozwiązanie – do wpisanego przez Was słowa/ sylaby dodaje przedrostki i przyrostki, tworząc dużo nowych słów. W większości nic nie znaczą, ale kto wie, które z nich da się właśnie dzięki temu kreatywnie wykorzystać.

Kopia (5) 39663683_xxl

Po jeszcze więcej możecie zajrzeć np. tutaj

 

2 thoughts on “Przydatne narzędzia online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *